Opel Combo — wymiary, silniki, ceny

Kombivany to auta dostawcze, którym zazwyczaj poświęca się najmniej uwagi. Powody są proste, ich pojemność jest daleka od prawdziwych dostawczych vanów, lecz mimo wszystko kombivany są autami, na które zdecydowanie warto spojrzeć. Jeden z takich samochodów to Opel Combo, który na początku wyglądał wręcz karykaturalnie, a dziś jest już pełnoprawnym kombivanem.

Opel Combo — historia modelu

Opel w latach 90. XX wieku zdecydował się bowiem na powiększenie swojej oferty o pojazd z dość nowej klasy, która w tamtych czasach była niszowa i nie cieszyła się większą popularnością. Nie było to jednak pierwsze auto Opla tego typu, gdyż wcześniej oferował on Opla Kadetta Combo. Nowy model Combo nie był jednak budowany na podstawie Kadetta, a na podstawie Opla Corsa, co widać bardziej niż wyraźnie już na pierwszy rzut oka. Opel Combo B, czyli pierwsza generacja modelu wygląda bowiem jak Opel Corsa B, do którego dospawano przestrzeń ładunkową za słupkiem B i nieco podwyższono dach.

Z tego powodu pierwszy Opel Combo B wyglądał dość dziwnie, lecz możliwe było zmieszczenie w nim jednej europalety. Opel Combo C wyglądał już znacznie lepiej i debiutował w 2001 roku. Tym razem samochód oparto na Corsie C, co również widać od strony wizualnej, lecz całość została lepiej spasowana, gdyż przestrzeń ładunkowa miała taką samą szerokość jak przednia część pojazdu. Model ten produkowano aż do 2011 roku.

Na samym początku drugiej dekady XXI wieku światło dzienne ujrzał pierwszy Opel Combo, który nie był samodzielną konstrukcją Opla. W celu stworzenia modelu Combo D niemiecka marka nawiązała bowiem współpracę z włoskim Fiatem, który w tym samym segmencie oferuje Fiata Doblo. Auto stało się więc zupełnie inne pod każdym względem, a szczególnie wizualnie i zyskało masywne przednie reflektory. Produkcja auta opracowanego wraz z Fiatem zakończyła się jednak w 2018 roku.

Było to efektem między innymi tego, że Opel został wykupiony przez PSA, które zdecydowało, że od tego momentu niektóre dostawczaki Opla będą bliźniakami posiadanych konstrukcji, by zmniejszyć koszty produkcji. W ten sposób Opel Combo E został zaprezentowany w 2018 roku i stał się bliźniakiem Citroena Berlingo, Peugeota Partnera, a także Toyoty ProAce City. Po połączeniu PSA i FCA do tej rodziny samochodów dostawczych dołączył też Fiat Doblo. Nowy Opel Combo dostępny jest w wersji dostawczej i osobowej, a klienci mogą też wybierać pomiędzy wersjami różniącymi się wielkością.

Opel Combo — wymiary

Koncern PSA, a obecnie Stellantis przygotował dla tego kompaktowego kombivana dwie odmiany, które różnią się między innymi długością nadwozia. W podstawowej wersji Opel Combo jest długi na 4403 milimetry. W takiej konfiguracji rozstaw osi mierzy 2785 mm, szerokość wynosi 1921 mm, a wysokość sięga 1860 milimetrów. Klienci Opla mogą też zdecydować się na odmianę XL, która różni się rozstawem osi, długością nadwozia i co za tym idzie przestrzenią ładunkową. Opel Combo XL jest bowiem długi na 4753 mm, a jego rozstaw osi to 2975 mm.

Przestrzeń bagażowa to 3,3 metra sześciennego w wersji standardowej. Wybór wersji XL gwarantuje dodatkowe 600 litrów pojemności, dzięki czemu maksymalna objętość przedmiotów w przestrzeni bagażowej wynosi 3,9 metra sześciennego.

Opel Combo — silniki

Z racji na to, że Opel Combo to kombivan, jest to jeden z niewielu dostawczaków Opla, w którym dostępna jest jednostka benzynowa. Mowa tu o 110-konnym silniku 1.2 Turbo, który zapewnia dostęp do 205 niutonometrów maksymalnego momentu obrotowego. Oprócz tego można zdecydować się na silnik 1.5 Diesel o mocy 102 lub 131 koni mechanicznych. Maksymalny moment obrotowy w dieslach wynosi za to 250 lub 300 niutonometrów. Mocniejsza wersja dostępna jest też z 8-stopniową przekładną automatyczną. Wszystkie pozostałe silniki zawsze występują w parze z 6-biegową skrzynią manualną.

Opel Combo — ceny

Ceny Opla Combo znacząco urosły w ostatnich latach w związku z kryzysem. Podstawowe zaczynają się od 92 810, a kończą na 110 810 zł w wypadku wersji standardowej. Auto XL można z kolei kupić za przynajmniej 98 660 złotych. Bazowa cena za wersję z najlepszym silnikiem i automatyczną przekładnią to 116 660 złotych. Wszystkie podane kwoty to ceny netto.

Oceń!