Opel Combo – historia, dane techniczne, silniki

Opel to nie tylko samochody osobowe, gdyż producent z Russelsheim osiąga także bardzo dobre wyniki sprzedażowe wśród samochodów użytkowych, czyli takich jak na przykład osobowo-dostawczy Opel Combo. Ten kombivan na rynku dostępny jest od 1993 roku i doczekał się 4 generacji, co jest sporą liczbą, jak na auto z tego segmentu.

Opel Combo – historia modelu

Historia Opla Combo, czyli kombivana oferowanego przez Opla rozpoczęła się w 1993 roku. Wtedy auto to wyglądało jednak nieco komiczne. Samochód ten był bowiem tak naprawdę głęboko zmodyfikowanym Oplem Corsa, który za słupkiem B zamiast swego małego nadwozia posiadał dość sporą przestrzeń ładunkową. Auto w tej formie sprzedawane było aż do 2001 roku, a ponadto w latach 2002-2005 budowano je w Chinach.

Samochody dostawcze to dość specyficzna część motoryzacji i niewielki kombivan oparty na malutkiej Corsie nie był jednak zbyt rozchwytywany. W celu poprawienia sytuacji Opel w 2001 roku wypuścił na rynek drugą generację Opla Combo. Ponownie była ona oparta na modelu Corsa, lecz samochody te tym razem różniły się znacznie bardziej. Wspólny był bowiem projekt jedynie przedniej części auta, a już od szyby zmieniło się sporo. Tym razem przestrzeń ładunkowa była bardzo estetycznie zintegrowana z kabiną kierowcy.

Auta osobowe przeznaczone do przewozu osób to jednak przede wszystkim konstrukcje wspólne dla wielu producentów. Ten los czekał model Combo w przypadku trzeciej generacji oznaczonej literą D. Opel połączył siły z produkującym nie tylko samochody osobowe, ale też samochody dostawcze Fiatem i w ten sposób model Combo stał się bliźniakiem Fiata Doblo. Samochód ten produkowano w latach 2011-2018.

Od paru lat Opel należy jednak do koncernu PSA. Z racji na to grupa ta zdecydowała, że Niemcy będą oferować ten sam samochód co inne marki koncernu. W klasie kompaktowych kombivanów PSA oferuje takie modele jak Citroen Berlingo i Peugeot Partner, a od 2018 roku dołączył do nich właśnie Opel Combo. Ten tercet uzupełniła także Toyota z modelem ProAce City.

Opel Combo – dane techniczne

Najnowszy Opel Combo opracowany wraz z PSA dostępny jest w dwóch wersjach. Standardowa jest długa na 4403 mm przy rozstawie osi rzędu 2785 mm. Szerokość to 1921 milimetrów, a wysokość sięga 1860 milimetrów. Te dwa ostatnie wymiary nie zmieniają się w wersji XL, lecz wydłużeniu ulega zarówno całe nadwozie, jak i rozstaw osi. Cały samochód w wersji XL jest bowiem długi na 4753 mm, a jego rozstaw osi to 2975 mm.

Opel Combo – silniki

Auta dostawcze to przede wszystkim jednostki wysokoprężne, gdyż są one bardziej oszczędne i oferują lepszą dynamikę, co jest ważne z racji na to, że aut dostawczych używa się głównie w warunkach miejskich i podmiejskich. Podstawowy diesel to jednostka 1.5 o mocy 102 KM z 6-biegowym manualem. Dostępna jest także 131-konna wersja tego silnika i w tym wypadku klienci mają wybór pomiędzy 6-biegowym manualem oraz 8-stopniową przekładnią automatyczną. Chcąc postawić na silnik benzynowy dostępna jest jedynie jednostka 1.2 Turbo o mocy 110 KM.

5/5 - (1 vote)