Opel Combo dla rodziny

Opel Combo jest samochodem osobowo — dostawczym typu kombivan klasy aut miejskich, a w późniejszych latach — klasy kompaktowej. Produkowany jest on przez popularną niemiecką markę Opel od 1993 roku. Co warto wiedzieć na temat poszczególnych generacji Opla Combo? Czy jest to samochód rodzinny?

Generacje Opla Combo

Opel Combo I zadebiutował na rynku w 1993 roku. Bazuje na płycie podłogowej Opla Corsy B. Z modelem tym dzieli on także projekt przedniej części nadwozia. Resztę karoserii tworzy poszerzona, podwyższona kabina ładunkowa. Jej szerokość jest na tyle duża, że z łatwością może zmieścić się w niej europaleta. Opel Combo B posiada podwójne, symetryczne drzwi tylne, które mogą zostać zablokowane po otwarciu pod kątem 90 stopni. W 1995 roku została zaprezentowana 5 — osobowa wersja Combo Tour. Stanowiła ona odpowiedź na stale rosnącą popularność kombivanów. Tym, co wyróżniało ten model była obecność okien i 3 — osobowej kanapy w przestrzeni ładunkowej. Opel Combo docelowo miał być sprzedawany wyłącznie w Europie (produkowano go w Portugalii, w mieści Azambuja), lecz dostępny był on także w Chinach, jako Shanghai GH Sabre, Australii i Nowej Zelandii pod marką Holden oraz w Chile, jako Chevrolet Combo.

Drugą generacją Opla Combo był Opel Combo II. Podobnie jak opisany powyżej model, ten również bazuje na Oplu Corsie III. W 2003 roku samochód przeszedł facelifting. Opel Combo II jest dostępny w następujących wersjach silników: 1.3 I4 CDTI Ecotec, 1.4 I4 16V DOHC TWINPORT ECOTEC, 1.6 I4 8V SOHC Ecotec, 1.6 I4 16V DOHC CNG Ecotec, 1.3 I4 16V DOHC CDTIl, 1.7 I4 16V DOHC DI 65 KM (48 kW), 1.7 I4 16V DOHC DTI 75 KM (55 kW) oraz 1.7 I4 16V DOHC CDTI o mocy 100 KM (75 kW).

Trzecia generacja opisywanego modelu niemieckiego samochodu — Opel Combo III została po raz pierwszy zaprezentowana w czasie targów motoryzacyjnych odbywających się we Frankfurcie w 2011 roku. Była ona bliźniaczą odmianą Fiata Doblo II. Tym, co różni od siebie te auta jest zderzak oraz atrapa chłodnicy. Samochód występuje w dwóch wersjach wyposażeniowych: Tour (Enjoy oraz Cosmo) i Van (Van oraz Tour Van). Na wyposażeniu bazowej wersji Van znajduje się między innymi ABS, elektrycznie regulowane szyby przednie, poduszka powietrzna kierowcy, wspomaganie układu kierowniczego, 16 — calowe stalowe felgi oraz pełnowymiarowe koło zapasowe. Jeżeli chodzi natomiast o wersję Tour Van, została ona wyposażona dodatkowo między innymi w tylną kanapę składającą się w proporcjach 40/60, fotele kierowcy oraz pasażera z pełną regulacją oparcia, prawe oraz lewe drzwi przesuwane wraz z otwieranymi oknami dla drugiego rzędu siedzeń, kołpaki kół i dodatkowe gniazdo 12V ulokowane w przestrzeni bagażowej.

Najnowszą — czwartą generacja Opla Combo IV zaprezentowano w marcu 2018 roku na Geneva Motor Show. Tym, co wyróżnia ten samochód jest zupełnie nowa koncepcja. Jego wnętrze jest bowiem znacznie obszerniejsze. Auto jest dostępne w 3 różnych długościach. Największa z nich jest w stanie pomieścić aż 7 pasażerów. Opel Combo IV występuje w wersji dostawczej oraz osobowej. Szukając wygodnego samochodu dla rodziny, warto zdecydować się na zakup tej drugiej, która występuje pod nazwą Opel Combo Life. Co warto wiedzieć na temat tego modelu? Ma on 4,4 metra długości i jest w stanie pomieścić 5 pasażerów. W drugim rzędzie znajduje się kanapa składana w proporcji 60:40, która może zostać zamieniona w 3 osobne fotele o indywidualnej regulacji, z mocowaniami Isofix. W drugim rzędzie z łatwością pomieszczą się 3 foteliki dziecięce. Istnieje tu również możliwość zamówienia trzeciego rzędu siedzeń, co pozwoli na wygodną podróż 7 osób. W standardowej konfiguracji, pojemność bagażnika w przypadku tego modelu to 597 litrów. Decydując się na 2 miejsca siedzące, ulega ona zwiększeniu do 2126 litrów. Open Combo Life może zostać wyposażony w szereg innowacyjnych rozwiązań, takich jak jak na przykład asystent parkowania, adaptacyjny tempomat, kamera cofania obejmująca kąt 180 stopni czy system Flank Guard.

5/5 - (1 vote)